Český Porcelan Dubi

Historia porcelany Dubi rozpoczyna się  w 1864 roku, kiedy to pan Anton Tschinkel (dubsky przemysłowiec) wybudował manufakturę, która zajęła się produkcją majoliki a po 10-ciu latach porcelany. Niestety w latach 80-tych XIX w. nastał wielki kryzys i Pan Anton zbankrutował.

Swoją fabrykę przemysłowiec sprzedał niemieckiej firmie O. C. Teuchert z niedalekiej Miśni (Porcelana miśnieńska). Nowy nabywca w zakupionych budynkach otworzył filie swojej fabryki i zmnienił nazwę na:
"Filliale Eichwald der Meissner Ofen – und Porzellanfabrik Specialität: Meissner Zwiebel muster in allen Variationen". Rozpoczął produkcję porcelany z tzw wzorem cebulkowym (Cibulak), który jest aż do dzisiaj charakterystyczny dla porcelany miśnieńskiej.
Po 11 latach na skutek nowego przebiegu granicy zakład znalazł się na terenie Austro-Węgier (a fabryka macierzysta w Niemczech). Właściciel zdecydował sią sprzedać swoją filię.

Nowym nabywcą był przemysłowiec pan Bernard Bloch, który zmienił  nazwę na "Eichwelder Porzellan – und Ofen – Fabrik Bloch & Co. Böhmen". Fabrykę prowadził aż do roku 1938 gdy dostała się pod rządy rzeszy i została wykupiona od niego w 1942 roku. W 1945 roku przeszła w ręce państwa czechosłowackiego.

Fabryka została sprywatyzowana w roku 1991, a w roku 2009 nastąpiła fuzja z porcelanową manufakturą Royal Dux. W chwili obecnej fakryka zatrudnia 270-300 wykwalifikowanych pracowników i wytwarza wysokiej jakości porcelanę.

 

Zobacz innych producentów porcelany i szkła Bohemia:

 

Zapraszamy do zapoznania się w naszym sklepie z ofertą porcelany

Galeria zdjęć:
BACK
Partnerzy serwisu Bohemia.pl
2013-2020 © Bohemia.pl Polska Bohemia Poland | Największy wybór czeskiego szkła kryształowego w Polsce
** Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie tekstów z witryny Bohemia.pl bez zgody autora zabronione.
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net