Crystalite Bohemia

Czeska spółka Crystalite Bohemia to w dzisiejszych czasach znany na całym świecie producent wysokiej jakości wyrobów z kryształowego szkła. Huta szkła należąca do spółki zlokalizowana jest na wyżynie Morawsko - Czeskiej w miasteczku Svetla nad Sazavou.

Historia samej huty nie jest zbyt długa bo początki sięgają okresu powojennego a dokładnie 1967 roku. Jednak tradycja szklarska całego regionu jest dużo bardziej imponujaca bo sięga aż XVI stulecia. W tym czasie w całym rejonie powstawały małe huty szkła i pracownie szklarskie, w których z pokolenia na pokolenie doskonalono fach szklarski. Nowopowstała huta szkło mogła więc rozwijać lokalne tradycje w wytwarzaniu wyrobów ze szkła kryształowego oraz otrzymała wysokowykwalifikowanych mistrzów szklarskich. Te czynniki przyczyniły się do jej rozkwitu i zdobycia światowej renomy.

Szkło kryształowe wytapiane jest w hucie według nowoczesnej ekologicznej receptury.
Zaniechano produkcji szkła z zawartością ołowiu (szkła kryształowego ołowiowego) na rzecz szkła kryształowego bedącego odmianą tak zwanego czeskiego kryształu.
Jest to szkło o takich samych lub nawet lepszych właściwościach niż szkło kryształowe z zawartością ołowiu 24% (24% PbO). Stosowana odmiana nazywana jest crystallite (crystallin).

Pośród wyrobów można wyraznie wyróżnić dwie linie - szkło stołowe oraz zestawy prezentowe.
Szkło stołowe, na które składają się kieliszki (tzw steamware) to przede wszystkim takie kolekcje jak Kleopatra, Laura, Klaudie i Jessie.
Zestawy prezentowe to najczęściej gustownie pakowane karafki razem ze szklankami lub kieliszkami. Włożone są do jednego pudełka przykrywanego wieczkiem. Pudełko jest z granatowej tektury opatrzone logiem Bohemia.

Najbardziej znane kolekcje szkła, które powstają pod marką Crystalite Bohemia to Quadro, Safari, Lovers i Jessie.
Quadro to seria z grubego szkła kryształowego składająca się z dwuch rodzajów karafek 850 i 500 ml, szklanek do whisky oraz wysokich szklanek do napojów, kieliszków do wódki lub nalewek, dzbanka, wazonu oraz patery. 

Kolekcja Safari występuje w dwóch głównych liniach. Są to masywne wyroby z grubego kryształowego szkła - kieliszki, niskie i wysokie szklanki, karafka i dzbanek.
Wersja podstawowa jest gładka (niezdobiona).
Druga linia to Safari Gold, która posiada zdobienie w postaci szerokiego złotego paska.

Kolekcja Jessie (kiedyś występująca pod nazwą Casperia) to szeroka gama kieliszków, szklanek i różnych elementów nakrycia stołu. Wszystko jest robione całkowicie ręcznie i ręcznie malowane 14-to karatowym złotem. Jest to najbardziej prestiżowa kolekcja, która ma kilkadziesiąt lat tradycji i zdobi najbardziej znamienite stoły na całym świecie. 
Wykonywana jest w zasadzie przez hutę Kvetna Bohemia (obie huty mają współnego włąściciela).

Zobacz inne huty szkła Bohemia:

 

Zapraszamy do zapoznania się w naszym sklepie z ofertą huty szkła Crystalite Bohemia

Galeria zdjęć:
BACK
Partnerzy serwisu Bohemia.pl
2013-2020 © Bohemia.pl Polska Bohemia Poland | Największy wybór czeskiego szkła kryształowego w Polsce
** Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie tekstów z witryny Bohemia.pl bez zgody autora zabronione.
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net